Október 18-án ünnepeljük a Filozófiai kert felavatásának 21. évfordulóját fent a Gellérthegyen, a Víztározó feletti parkban. Ezen a napon lesz pontosan huszonegy éve, hogy délelőtt Wagner Chiyo asszonnyal kicsit csöpögős esőben áttöröltük a szobrokat és a posztamenseket. Chiyo san azt mondta, ez a szobrászfeleség kötelezettsége, így kap életet az alkotás a felavatáshoz. Idézzük fel a szoborcsoport felavatásához vezető eseményeket!
Wagner Nándor 1994 tavaszán döntötte el
végleg, hogy Budapestnek ajándékozza életművét, a Filozófiai kertet, a
szoborcsoport méltó elhelyezését kérve. A tapogatózást a Filozófiai kert ajándékozására Makk
István építész segítségével indította el, aki Dr. Schneller Istvánt, a
főváros főépítészét értesítette Nándor szándékáról. Telexváltások során megkezdődött a szóba vehető
helyek keresése. Ígéretes helyszínként felajánlották a Budai Várban, a szent György téren államalapításunk ezeréves évfordulójára megvalósítandó Neumann János Multimédia-Központ
és Digitális Könyvtár udvarát.
(ábra) Nándor benapozási tervet készített és
úgy helyezte el a szoborcsoportot.
Halála után, az özvegy a kötelező egyéves némaság után férje végakarata szerint küldte el az ajándékozó dokumentumot a főváros polgármesterének, Demszky Gábornak. A főváros 2000. szeptember 12-i ülésén döntöttek arról, hogy javasolják a Fővárosi Közgyűlésnek többek között, hogy a millenniumi évben állítsák fel Wagner Nándor szoborcsoportját, amelyet a művész özvegye ajándékozott Budapestnek.
A főváros tízmillió forintot fordított az alkotás alapjainak lerakására, és a szoborcsoport felállítására. A mű a nagy vallásalapítókat Ábrahámot, Ekhnatont, Jézust, Buddhát, Lao-cet egy körgyűrűre állítja, amint egymással harmóniában, egyetlen pont, a szoborcsoport geometriai középpontja felé tekintenek. Az alkotás szépen fejezi ki a mélyüben rejlő közös lényeget, az összebékülést – egymás jobb megértését, amely napjainkban is különösen időszerű. A külső alakok – Mahatma Gandhi, Bódhidharma, Assisi Szent Ferenc – példamutató életükkel bizonyították, hogy a magas erkölcsi és vallási szabályok betartása üdvös és lehetséges és máig erős hatással van mindennapi életünkre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése