2021/12/11

Alapítónk, Wagner Chiyo asszony meghalt

 A szobrászfeleség

Wagner Chiyo asszony 2021. október 29-én reggel a tokiói Szent Lukács kórházban békésen örökre elaludt. 91 éves volt. Emlékét szeretettel megőrizzük. Nyugodjon békében!

1930. szeptember 22-én Szapporoban született, az Akiyama család negyedik leányaként. Nővérei már mind iskolások voltak. Hírneves szapporói család, tulajdonképpen a városalapítók egyike. A kisleány Chiyo nem szeretett egyedül lenni. Édesanyja mellett szinte mindenki foglalkozott vele. Kicsit vadóc volt, minden érdekelte, de pontosan tudta az udvariassági rendet. Könnyen és gyorsan tanult. Iskoláit a háború évei alatt végezte el. Tizenöt évesen élte át Japán kapitulálását majd az amerikai megszállást.

Japán első női egyetemén, a Japan Women’s University angol nyelv és irodalom szakán szerzett diplomát 1954-ben. Egyeteme jelmondata 

„találd meg az ideális életmódot, és legyél olyan nő, aki továbbra is ragyog” 

vezérelte egész életén át. Művészeti ismereteket másodszakon tanult. Professzorai szépirodalmi fordító és tolmács szerepre buzdították.

Mozgalmas évtized következett életében. Kutatóorvos férjével először Tokióban, majd egy-egy évet a nagy múltú Harvard Egyetem illetve a Lundi Egyetem kampuszán éltek, ahol folytatta művészeti stúdiumait. 1960-ban jelentkezett Wagner Nándornál rajztanulásra. Életében először találkozott egy olyan mesterrel, akinek irányításával rajz- és festészeti tehetsége két hónap alatt szinte kirobbant. Chiyo asszony úgy érezte, hogy ekkor találta meg életének értelmét.

Tanár és növendék két külön világból érkezett, de a kölcsönös rokonszenv mellett a művészetek iránti rajongásuk, és háborús élményeik is összekötötték őket. Levelezésük egyre élénkebb és bensőségesebb lett. 1966-ban újra találkoztak Lundban, s végül döntöttek és egymáshoz kötötték életüket. 

1966-69 Svédország. A művészélet velejárója a bevételek kiszámíthatatlansága, elmaradása. Időnként komoly anyagi gondok között, kisebb munkákból éltek. Chiyo tehetséges akvarellistaként kiállításokon sikerrel szerepelt, sokan vették képeit. Még Nándor épületszobrászati munkájában is alkotó módon vett részt.

1970-97 Japánban együtt. A fészekrakás örömeit élték át először Masikoban a műterem felépítésével, majd öt évvel utána Tokióban házépítéssel. A terveket Nándor készítette, a kivitelezésben mindketten tevőlegesen részt vettek. Nem kímélték magukat. 1970 szilveszterén a kész műtermükben készült el ünnepélyesen az első Wagner alkotás Japánban. Szigorú napirendet tartottak, Chiyo asszony vezette a háztartást, és férje szobrászsegédje is ő volt, szebben mondva valódi szobrászfeleség. Mindent el tudott intézni az agyag előkészítésétől a különböző adminisztrációs munkáig. Ő segítette közös alapítványuk, a Tao Alapítvány (ma Wagner Nándor Alapítvány) létrehozását is. Életét teljes egészében Nándor művészi munkájának támogatására szentelte, úgy hogy eközben mindketten teljes életet tudtak vinni. Wagner Nándor 1997. november 15-én meghalt.

1997-2021 férje művészeti örökségének ápolása. Az Academia Humana Alapítványt 1999-ben alapította meg Budapesten. Ez tette lehetővé az első Wagner mű megmentését. Az 1999-es Nemzeti Gyásznapon avatták fel a Corpus Hungaricum szobrot Székesfehérvárott. Kutatással, rendezvények tartásával és szobrok felállításával teli regénybe illő évek következtek. Szobrok: Filozófiai Kert (2001 Budapest), József Attila (2005 Nagyvárad), Földanya (2012 Budapest), Anyaság (2015 Miskolc), Mózes (2021 Dunaújváros). Az alapítványok együttműködésével 2000-től minden évben egy tavaszi és egy őszi kiállítás rendeztek meg Masikoban. A Wagner Nándor monográfia három nyelven készült el 2006-ban. 

Chiyo asszony életműve, hogy Nándor emlékezete máig élénken él, Japánban, Magyarországon,  Nagyváradon, és tisztelői vannak Svédországban és szerte a világban. Ez köszönhető a számos Wagner Nándor szimpóziumnak, az évente megrendezett Wagner Nándor versenyeknek a Partium Keresztyén Egyetemen, és az Anyaság versenyeknek Miskolcon, művészek és művészcsoportok támogatásának Japánban és Magyarországon, valamint 2006 óta az évi Nagybányai Nyári Festőtelep működésének segítése is.

Chiyo asszony hivatalos búcsúztatására ma, december 11-én kerül sor Utsunomiya-ban.

Kedvenc virága a szegfű volt.
A Wagner Nándor Emlékalapítvány kuratóriuma.
Középen Akiyama Koji elnök.
A szeretet és a tisztelet virágai

Megemlékeztek róla:
  • Az Erdélyi ehír portálon
  • Japánban az NHK televízió esti híradása és a helyi napilapok

Fotó: Kiss Sándor és Wagner Nándor Emlékalapítvány

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése