Kedves Olvasóink!
(fotó: Inui Tsuyoshi)
Az Academia Humana Alapítvány eseményei a fókuszban Köszönjük támogatását! Segítse munkánkat adója 1%-val
November 15-én, Wagner Nándor halálának 27. évfordulóján került sor a könyvbemutatóval összekapcsolt szoboravatóra Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetemen. Erre az alaklomra meghirdetett PKE Japán napok rendezvényen.
Program
Megkoszorúzta a felújított Petőfi parkban Wagner Nándor József Attila szobrát,
valamint a szobrászművész szülőházánál is elhelyezte a tisztelet koszorúját.
Fontosnak éreztük, hogy a most elkészült kötetet az Alapítványunk által támogatott Kádár Tibor Kulturális Kuckóban mutassuk be Magyarországon először. Különös tekintettel arra, hogy Kádár Tibor átalakult műterme mint könyvbíróság is működik.
Az idei díjazottunk Madarász Györgyi.
Laudátor: Kishonthy Zsolt művészettörténész, műkritikus és műkereskedő
Az 1975-ben Miskolcon született és 1998-ban a Miskolci Egyetem antropológia szakán végzett Madarász Györgyi az utóbbi évtizedek legaktívabb figurája a miskolci művészeti életnek. Az egyetem után rögtön a Miskolci Galériába került mint népművelő, de az eltelt két és fél évtized alatt e státust, vagy beosztást jóval meghaladó munkát végzett. Bár nem művészettörténész, de az antropológián belül a vizuális kultúra felé irányultak tanulmányai. A sors úgy hozta, hogy a folyamatos szakemberhiánnyal küldő Miskolci Galéria legmeghatározóbb munkatársa lett, egyszerre foglalkozva hosszabb távú, (intézményi) stratégia kérdésekkel, kiállítási programok sok éves tervezésével és nem egyszer azok konkrét megvalósításával. Szakmai tudása a folyamatos önképzés mellett egyre gazdagodott, de a hatalmas szakmai tapasztalat adja igazán tevékenységének alapjait és lényegét.
Nem túlzás azt kijelenteni, hogy a nagy előd, a Galéria alapítása utáni évtizedek meghatározó alakja, Dusza Éva igazgató méltó utódjává vált, különböző vezetők mellett (alatt) megkerülhetetlen lett a Miskolci Galéria szakmai vezetésében. Felsorolni is lehetetlen szervező munkája mellett azokat az eredményeket, eseményeket, amelyek nevéhez fűződnek, és amelyek szervezése létrehozása szinte kizárólag az ő érdeme. A számtalan jelentős egyéni és csoportos kiállítás mellett a rendszeres Téli Tárlatok, vagy a Grafikai Biennálék mind a ő munkáját dicsérik, de talán legjelentősebb szakmai munkája a már több évtizedes múltra visszatekintő tudományos grafikai kiállítás- és kiadvány sorozat máig tartó szervezése. E mellett említendő meg, hogy - kiváló kapcsolatai révén - egy olyan külső szakmai bázist tudott kiépíteni a Galériát támogatandó, folyamatosan változó csapatként, amely mindig nagy lelkesedéssel vett részt a művészettörténeti tudást igénylő projektekben.
Érdemei elismeréseként erősen javasoljuk, hogy neki ítéljék a 2024-es Supka Manna Díjat.
Gratulálunk és jó egészséget kívánunk további tevékenységéhez!
Supka Magdolna Díjasok
2024 Madarász Györgyi
2023 Németh Géza
2022 Mészáros Géza
2021 Révész Emese
2020 Nagy T. Katalin
2019 Szakolczay Lajos
2018 Cserba György
2017 Szarvas József
2016 Atlasz Gábor
2015 Verebes György
2014 Shah Gabriella és Shah Timor
2013 Sulyok Gabriella
2012 Márkus István
2011 Kugler Flórián
2010 Gaál József
2009 Gulyás János
2008 Sípos Mihály
2007 Wehner Tibor
2006 Bráda Tibor
Alapítónk, Wagner Nándor születésnapján a művész Földanya szobránál gyűltünk össze.
Idén sem került sor központi rendezvényre, hanem néma koszorúzással tisztelegtünk az Aradi Vértanúk előtt.
Meghirdetés nélkül, október 7-én reggel fél kilenckor három csoport érkezett az emlékezés virágaival. Cser-Palkovics András polgármester és Kövecses Csilla a II. Rákóczi Ferenc iskola igazgató kisérőikkel, valamint alapítványunk elnöke, Kiss Sándor vezetésével Katada Norihiro a Wagner Nándor Emlékalapítvány kurátora, Prof. Hidasi Judit, Demeter Zsófia, és Sattler Gyöngyi.
Az idei kiállítás kiemelten foglalkozik Wagner Nándor festészetével. A Pentagon galériában Ushikubo Kenichi textilművész kiállítása látható.
A Wagner Nándor Emlékalapítvány idei könyvprojektje volt Wagner Chiyo asszony válogatott naplórészleteinek kiadása.
A kötetet Katada Norihiro, a mashikoi alapítvány kurátora szerkesztette. A zsebkönyv méretű kötet Chiyo asszony születésnapján, szeptember 22-én került a japán könyvesboltokba.
Alapítványunk negyedszázados működését bemutató könyv a Partium Kiadó gondozásában és kiadásban most készült el a nagyváradi Inkpress Nyomdában. A kötet megírását és kiadását az Academia Humana Alapítvány és a Pro Universitate Partium Alapítvány támogatta.
A kötetet Kiss Sándor elnökünk szerkesztette, a tördelő szerkesztést Sz. Horváth István végezte.
A könyv borítóját Gagyi Judit tervezte.
Lassan hagyomány születik azzal, hogy a szabadtéri zenei seregszemlét rendeznek Wagner Nándor gellérthegyi Filozófiai Kert szoborcsoportjánál.
A Panorama Classical (FB link) című Szent István napi rendezvény, amely augusztus 18-20. között idén harmadik alkalommal kerül megrendezésre. A műsort adja: a Danubia Szimfonikus Zenekar, a Szent István Király Szakgimnázium Fúvószenekara, a Modern Art Orchestra és Dés László. Jól ismert harmóniák csodálatos környezetben kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Melyre a csábító meghívó így szólt:
"Az esemény ideje alatt végig fülsimogató dallamok lengik majd be a Gellért-hegyet, ráadásul az inspiráló élményekért még csak fizetni se kell. A közönség érzékeit a kertből nyíló panoráma is kényezteti, még szebbé varázsolva a klasszikus muzsikát. A reggeltől estig tartó programok során te is megbizonyosodhatsz arról, hogy Magyarország valóban a zene országa. Ráadásul mindezt babzsákokban pihenve, puha pokrócokról teheted, miközben lámpafüzérek meghitt fénye és helyszíni finomságok kényeztetnek."
Sajnos a rendezők még mindig Filozófusok Kert elnevezést használnak, amit a eseményt hirdető média szolgaian átvett.
26 versenyzőtől 40 értékelhető pályamű érkezett a megadott határidőre. A téma nagyon közel állt a versenyző hallgatókhoz, hiszen a Körös kikapcsolódásuk egyik kedvenc terepe. A pályamunkák változatosak voltak, szinte mindegyik egyedi. Kezdve a Körös élővilágától, a folyóhoz illetve a folyó menti kirándulásokon át egészen a személyes történetekig. Sokan valódi videófelvételekből alakították ki a versenydarabjukat, de több grafikai animáció, sőt kombinált megoldás is érkezett.
A zsűri két első és két második helyezésről döntött, továbbá három pályamunkát dicséretben részesített. A zsűri köszönetét fejezte ki a pályázatra beadott darabokért, és nagyra értékelte a felkészítő tanárok munkáját.
A nyertes pályaművek
Nagy Pál eredeti címen "Une francophonie millénaire" második kötete a Honoré Champion kiadónál most jelent meg. Alapítványunk már a hatalmas munka első és most a második kötetének kiadását is támogatta. Az első kötet ezer év kapcsolati levelezését fogta át, a második a XX. és a XXI. század eseménydús kapcsolataink dokumentumait tárja az olvasó elé.
Az Ezeréves frankofónia második kötete az 1918-tól napjainkig terjedő időszakot dolgozza fel.
A 724 oldalas könyvet úgy állította össze a Párizsban élő szerző, hogy a hatalmas anyagot hat nagyobb fejezetre osztotta : magyar irodalom ; magyar irodalomtörténet és kritika ; magyar művészetek (képzőművészet, zene, fotóművészet, magyar film, magyar építészet) ; filozófia ; pszichológia és pszichoanalízis, magyar természettudományok. Az első világháború és a Trianoni békeszerződés utáni nehéz helyzetben Magyarország gondolkodó része továbbra is frankofón és franciabarát maradt. Ezt beszédesen bizonyítja az a tény, hogy Magyarország és Franciaország a második világháborúban nincs hadiállapotban egymással, a két ország nem üzent hadat egymásnak. Ez teszi lehetővé, hogy a lengyelországi német hadifogolytáborokból megszökő francia katonák a táboruktól mindössze 70 kilométerre fekvő Magyarországra menekülnek, mert a táborban élő magyar katonáktól tudják, hogy a két ország között nincs hadiállapot, és a magyarok kedvelik a franciákat. Körülbelül ezerötszáz fogoly katona jut el Magyarországra. A magyar hatóságok, a Budapesten nyitva tartó francia képviselettel karöltve Balatonbogláron, szállodákban helyezik el a katonaszökevényeket, akiket menekültként, és nem hadifogolyként kezelnek. A katonák oda mehetnek, ahová akarnak, munkát vállalhatnak, s azoknak, akik a háború előtt egyetemisták voltak, magyar ösztöndíjat biztosítanak, s ezek a fiatalok bármelyik magyar egyetemre beiratkozhatnak.
A franciák fogadtatásáról, erről a kivételes baráti gesztusról a legnagyobb francia napilap, a Le Monde 2022. május 3.-i száma fényképekkel illusztrált, két egész oldalas cikket közölt, « Les fugitifs de Balatonboglár » (A balatonboglári menekültek) címmel.
Az Ezeréves frankofónia című vaskos kötet további meglepetésekkel szolgál. A könyv hátsó fedőlapján olvasható rövid ismertetés szerint Nagy Pál ezzel a kötettel szülőhazája egyéni vonásait hangsúlyozza, s ugyanakkor azt, hogy ez az ország az európai kultúrához, az európai emberek közösségéhez tartozik. Ennek különbségnek és hasonlóságnak a hangsúlyozása a könyv egyik legnagyobb érdeme.
Eredeti cím:
Paul Nagy, Une francophonie millénaire – anthologie de textes écrits en français par des auteurs hongrois, de 1918 à nos jours, Honoré Champion kiadó, Párizs, 2024.
Szép és meleg napokkal köszöntött be a tavasz Mashikoban.
Wagner Nándor és felesége Chiyo asszony emlékére megnyitották a látogatók előtt otthonuk lakószobáját. Részletesen bemutatják a Fiát sirató anya szobor keletkezéstörténetét és a szobor utóéletét.
A Pentagon galériában Arata Hideya (荒田秀也) festőművész válogatott alkotásait lehet megtekinteni.
A mashikói kiállítás rövid videója a művész FB-ján látható.
A kiállítás április 16. és május 15. között, hétfő kivételével mindennap 10:00-16:00 között látogatható.
Az év Wagner Nándor centenáriumának jegyében kezdődött és folytatódott. A műcsarnoki Bölcselet szobrásza kiállítást számos egyéni és csoportos látogató kereste fel. Alapítványunk által támogatott oktatási intézmények és művészeti csoport – II. Rákóczi Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Bocskai István Református Oktatási Központ Szabó Magda Tagintézménye, Partiumi Keresztény Egyetem, Herendi Vizuális Műhely – részére az oktatási szintnek megfelelő külön-külön programot állítottunk össze. A csoportos vezetést ajándék átadásával zártuk. A székesfehérvári elemi iskola részére az alapítvány tulajdonát képző Földanya szobor gipszét ajándékoztuk. A dunaújvárosi középiskolások művészeti munkájukhoz anyagi támogatást kaptak. Wagner Nándor szobrászművész és felesége portrépárját a Partiumi Keresztény Egyetemnek ajándékoztuk. A herendi festőművészcsoport eszközök beszerzéséhez anyagi támogatásban részesült.
A kiállítás bontása és a szobrok elhelyezése igen komoly háttérmunkát igényelt, de rendben visszakerültek a kölcsönvett alkotások, és a 3D Filozófiai kert makett sértetlenül került a raktárba. A művészházaspár kiállított portrészoborpárját a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem kapta ajándékba, méltó helyen történő felállítási kötelezettséggel.
A 18. Wagner Nándor Díj-ra kiírt versenytéma: Petőfi Sándor költő családi és megzenésített versei. A 200 éves Petőfi jubileumi év a hallgatók jeles versenyzését hozta. Az eredményhirdetésre a Partiumi Keresztény Egyetem auditóriumában került sor. A grafikai anyagot az auditórium előtti zsibongótérben állítottuk ki. További részletek.
A nyár legnagyobb vállalkozása volt a Filozófiai kert nagyváradi kiállítása a Gheorghe Şincai Bihar Megyei Könyvtár előcsarnokában. Két hónapra terveztük a kiállítást, de a sikernek és a nézettségének köszönhetően egy hónappal meghosszabbították.
Székesfehérvárott néma Nemzeti Gyásznapot rendeztek a Corpus Hungaricum szobornál. A tisztelet koszorújának elhelyezése után meglátogattuk támogatott iskolánkat. Az ajándékba kapott Wagner Nándor Földanya gipsz méltó helyre került, és nagyon népszerű a tanulók körében.
Könyvprojekt. Alapítványunk támogatásával a Hungarovox Kiadónál jelent meg Aknay Tibor Gyalogszerrel a Tejúton című verseskötete.
A Festészet napján adtuk át a Supka Magdolna Díjat Németh Géza festőművésznek.
2023 a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa program jeles éve volt. Alapítványunk bonyolította és támogatta néhai Kádár Tibor festőművész műtermének kiállító galériává történő átalakítását. Az év során öt kiállítást és két könyvbemutatót rendeztek a galériában, mely közel ezer fős látogatottságot, benne több mint kétszáz külföldi látogatót vonzott. A kiállítások blogbejegyzése itt található.
Alapítványunk 2023. évi közhasznúsági jelentését itt tekintheti meg. A 2023-es egyszerűsített beszámolónkat itt tekintheti meg. Az alapítvány éves beszámolóit 1999-től egybegyűjtve itt találja meg.
Köszönettel vesszük kedves olvasóink támogatását adójuk 1%-val. Legyen szíves adja meg adószámunkat 18239634-1-43 a rendelkező nyilatkozaton. A kapott 1%-ok felhasználását ebben a táblázatban tesszük közzé.
Beköszöntött 2024.
Japánban újévnapi hatalmas földrengéssel. Családommal együtt a nyolcvanas években Wajima városát kerestük fel, a Noto félsziget csodálatos homokpartja és a Wajima-nuri lakktárgyak miatt. Ez gyártástechnológiában jelentősen különbözik a többi japán lakktárgytól. Gyönyörű vörös tárgyak, és a normál napi használatban kitűnően szolgálnak, mert tartósak. Mondanom se kell, hogy gyönyörűen és gazdagon festett emléktárgyakat is készítenek ebben a városban. Igen szép emlékeink vannak erről az útról. Nem sietős emberek, és az ott élők nyugodtsága írígylésre méltó. Tipikusan több generáció él egy tető alatt, egymásba épített sokszáz négyzetméteres házakban.
A pusztító földrengés hírére azonnal kerestük a kapcsolatot arrafelé élő japán barátinkkal, napokon belül kiderült, hogy szerencsére mindegyikük él, de sokak ház- és berendezéskárokról számoltak be. Wajima város szenvedte a legnagyobb károkat, itt pusztított a kipattant tűzvész is, itt haltak meg legtöbben. Lélekben velük vagyunk, és osztozunk bánatukban! Isten nyugosztalja az elhunytakat. Követjük a helyreállítási munkálatokat, melyek haladnak a rossz és kedvezőtlen időjárás ellenére is, de még mind a mai napig ivóvízhiánnyal küzdenek.
Januári postával kaptam meg Kuniko Takagawa könyvét. Nagyapja, őexcellenciája Okubo Toshitaka rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter, Japán utolsó hivatalban működő követe Budapesten a II. világháború alatt. 1941. január 28-án érkezik meg Budapestre, két nappal Gróf Csáky István külügyminiszter ünnepélyes temetése előtt. 1943. december 19-ig szolgál Budapesten, ezután Toshitaka Okubo őexcellenciája visszatér Japánba, ahol rövidesen kinevezik a Karuizawa hegyvidéki városba kitelepített külföldiek felügyeltét biztosító részleg vezetőjévé. Itt él Haár Ferenc fotóművész is, családjával együtt. A könyv japán szemszögből tárgyalja a háborúhoz vezető utat. Részletesen foglalkozik a legizgalmasabb háború alatti kapcsolati évekkel, három ország, három város, Berlin, Budapest, és végül Karuizawa. Erre az időszakra esik a magyar külképviselet működése és bezárása Tokióban. Kuniko Takagawa könyvéhez a magyarországi források felkutatásában segítettem.